Ośrodek Wypoczynkowy Marta - Firlej Supersized - Full Screen Background Slideshow jQuery Plugin
  +48 81 857 53 89
        508 327 633
PL | DE | UK
 

FIRLEJ

Miejscowość turystyczna, która słynie ze znanego jeziora. Firlej położony jest w województwie lubelskim. Początki Firleja wiążą się z rodem Firlejów. Miasto założył w 1557 r. Mikołaj Firlej. Kolejnymi właścicielami byli Zasławscy, Lubomirscy i Sanguszkowie. W 1839 r. Firlej przejął w posiadanie Henryk Łubieński - ówczesny prezes Banku Polskiego.

Miasto miało swój udział w powstaniu listopadowym i styczniowym. Toczyły się tu bitwy, czego dowodem są mogiły powstańców w pobliskim Sobolewie. Firlej za przejaw patriotyzmu w 1869 r. stracił prawa miejskie. Poważne straty przyniosła I wojna światowa - osada zniszczona została przez wycofujących się Rosjan. W czasie okupacji na tym terenie działał oddział AK kpt. T. Pośpiecha. Osadę wyzwoliła w lipcu 1944 r. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK. Po wojnie panował 
w Firleju zastój gospodarczy. Dopiero lata 60. przyniosły osadzie ożywienie gospodarcze. Dostrzeżono jej atrakcyjne położenie.

Polecamy zwiedzić:
-  Rynek z zabudową, która pochodzi z końca XIX wieku
-  Drewniany kościół parafialny zbudowany w 1880 r., zbudowany w konstrukcji zrębowej
-  Cmentarz parafialny
-  Pomnik z popiersiem Piłsudskiego.
-  Jezioro Firlej - zbiornik ma twarde dno, czystą wodę i w większości dostępne brzegi. 
   W sezonie działa tu kilka ośrodków wypoczynkowych.KOZŁÓWKA - 12,5 km od Firleja

Kozłówka – wieś w północnej części województwa lubelskiego w gminie Kamionka 9 km na zachód od Lubartowa. Znajduje się tutaj zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich (obecnie muzeum) oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. przez Bielińskich, był następnie aż do 1944 r. reprezentacyjną siedzibą Zamoyskich. Najbardziej zasłużoną postacią dla Kozłówki był ordynat Konstanty Zamoyski, który w latach 1898-1911 znacznie przebudował pałac.

Powstała wówczas okazała rezydencja ziemiańska, która szczęśliwie zachowała się do dziś prawie w niezmienionym 
stanie. We wspaniałych wnętrzach pałacowych znajduje się autentyczne wyposażenie przełomu XIX i XX wieku - najwyższej klasy zabytkowe meble oraz cenna kolekcja malarstwa, rzeźby i porcelany. Przechodząc przez kolejne sale zwiedzający zapomina, że jest w muzeum. Odnosi się wrażenie, że pałac jest zamieszkany, a państwo Zamoyscy, tylko chwilowo nieobecni, niebawem wrócą. Wszyscy, którzy Kozłówki jeszcze nie odwiedzili, powinni uczynić to jak najprędzej. LUBARTÓW - 13,6 km od Firleja

Miasto znajduje się we wschodniej Polsce, położone nad rzeką Wieprz. Położone jest 26 km na północ od Lublina.  Lubartów leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej, zaliczanej do Niziny Południowopodlaskiej. W pobliżu Lubartowa znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Polecamy zwiedzić:
-  barokowe kościoły z I poł. XVIII wieku
-  parafialny pw. św. Anny i klasztorny Kapucynów
-  pałac z XVI wieku, przebudowany w XVIII m.in. przez Jakuba Fontanę. LUBLIN - 40 km od Frileja

Lublin to największe miasto w Polsce na wschód od Wisły, położone północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą, na wysokościach 163-238 m n.p.m. Miasto leży na środkowym wschodzie Polski, a dolina Bystrzycy dzieli miasto na dwie odmienne krajobrazowo części.

Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski. Dzięki temu można w nim znaleźć materialne pamiątki z różnych epok, począwszy od zarania polskiej państwowości, poprzez romanizm, gotyk, renesans (w okresie którego na szczególną uwagę zasługują zabytki w tzw. typie lubelskim, aż po barok, klasycyzm i modernizm. Również XX wiek pozostawił po sobie wiele interesujących obiektów. Pamiątki te uzupełniają zbiory muzeów, oferta kulturalna teatrów i kin.

Wartościowa architektura Lublina skupia się przede wszystkim na obszarze Starego Miasta. To z jednej strony zabytkowe kamienice, ale i architektura kościelna. Budowle sakralne tego obszaru prezentują okresy stylowe od gotyku do baroku.

Polecamy zwiedzić:
-   Brama Krakowska 
-   neostylowy zamek lubelski stanowi drugi rozpoznawalny symbol architektoniczny miasta. 
-   kaplica św. Trójcy oraz XIII-wieczny donżon. 
-   gotycka baszta obronna znajdująca się obok Bramy Krakowskiej pochodzi XIV wieku 
-   Inną atrakcją turystyczną są Lubelskie Podziemia. To około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.RADZYŃ PODLASKI - 33,8 km od Frileja

Radzyń leży na Nizinie Południowopodlaskiej, na skraju Równiny Łukowskiej blisko Pradoliny Wieprza. Tereny te to podmokła i zatorfiona płaszczyzna o wysokości 140-160 m n.p.m. oraz, nieco wyższa, falista równina morenowa zbudowana z utworów gliniastych i piaszczystych. Przez Radzyń przepływa rzeka Białka.

Polecamy zwiedzić:
-   Kościół Świętej Trójcy
-   Pałac Potockich
-   Park Pałacowy
-  Stary i nowy cmentarz żydowski
-  Pałac Szlubowskich tzw. "Gubernia"PARCZEW - 46,5 km od Firleja

Miasto położone jest w północnej części województwa lubelskiego przy ujściu Konotopy i Kłodzianki do Piwonii, 62 km na północny wschód od Lublina, a 70 km na południowy zachód od Białej Podlaskiej. Polecamy zwiedMiasto położone jest w północnej części województwa lubelskiego przy ujściu Konotopy i Kłodzianki do Piwonii,  62 km na północny wschód od Lublina, a 70 km na południowy zachód od Białej Podlaskiej.

Polecamy zwiedzić:
-   drewniana dzwonnica z 1675
-   budynek dawnej synagogi z połowy XIX wieku
-   budynek dawnej szkoły powszechnej z końca XIX wieku
-   kościół neogotycki (Kolegiata) wybudowany w latach 1905–1913zić:
-   drewniana dzwonnica z 1675
-   budynek dawnej synagogi z połowy XIX wieku
-   budynek dawnej szkoły powszechnej z końca XIX wieku
-   kościół neogotycki (Kolegiata) wybudowany w latach 1905–1913PUŁAWY - 71 km od Firleja

Puławy leżą w zachodniej części województwa lubelskiego, na Nizinie Mazowieckiej tuż przy granicy z Wyżyną Lubelską, która przebiega przez Parchatkę, nad prawym brzegiem Wisły, niedaleko od najdalej wysuniętego na wschód jej zakola,w sąsiedztwie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie położone były w Małopolsce. W granicach miasta wpada do Wisły rzeka Kurówka. Miasto często bywa wiązane z pobliskimi Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, wspólnie określanymi mianem trójkąta turystycznego.

Polecamy zwiedzić:
-  Budynek dawnego magistratu miejskiego
-  Dawna cerkiew pw. Świętej Trójcy (obecnie kościół pw. Matki Bożej Różańcowej)
-  Kościół katolicki pw. św. JózefaDębin - 53,5 km od Firleja

Dęblin położony jest w historycznej Małopolsce, w południowo-zachodniej części ziemi stężyckiej, przy ujściu rzeki Wieprz do Wisły, w szerokiej dolinie rzecznej, która osiąga 15 km szerokości. Dolina ma budowę terasową. Najstarsza terasa położona jest 20 m nad zwierciadłem Wisły.

Polecamu zwiedzić:
-   Twierdza Dęblin – fortyfikacje na prawym brzegu Wisły 
-   Cytadela w Dęblinie 
-   Pozostałości fortu I " Nadwiślanka " w Nadwiślance 
-   Fort II " Mierzwiączka " w Mierzwiączc 
-   Pozostałości fortu III " Dęblin " w Dęblinie. 
-   Pozostałości fortu IV " Borowa " w Borowej, 
-   Pomnik lotników i izba pamięci Szkoły "Orląt" 
-   Kościół pw. Chrystusa Miłosiernego
-   Zespół Dworca Kolei Nadwiślańskiej Synagoga w Dęblinie

 
Ośrodek Wypoczynkowy "MARTA" ul. Wczasowa 3, 21-136 Firlej, Kom. 508 327 633, 501 365 025, E-mail: owmartafirlej@gmail.com